Hoofdstukken
Terug naar overzicht

Nieuwe leerlingen werven: zo doen zij dat

In schooljaar 23/24 openen basisschool De Verwondering Voorne in Brielle en Buitenwijs in Zwolle hun deuren. VBS sprak ze eerder al over het ‘gat’ waarin zij zijn gesprongen alsook de uitdagingen waarvoor zij staan. Een daarvan was het aantrekken van leerlingen. Hoe staat het daarmee?

Diverse communicatiekanalen benutten

‘Zodra we van de overheid toestemming kregen om Buitenwijs in Zwolle te openen, hebben we een Instagram en Facebook pagina aangemaakt. Om informatie te delen, om zo meer naamsbekendheid en aanmeldingen te genereren’, start mede-oprichter Rianne Spin. ‘Vooral de grote ontwikkelingen worden veel gedeeld en leiden tot reacties. Zo hebben we op 1 januari eindelijk de locatie van de school bekend kunnen maken, wat direct tot nieuwe aanmeldingen heeft geleid. Dat twee plaatselijke kranten hier aandacht aan hebben besteed, heeft zeker ook geholpen.’

‘Het bereik van sociale media is vele malen groter dan dat van een nieuwsbrief, die wij ook hebben’, aldus Wouter Maagdenberg, bestuurder en mede-oprichter van De Verwondering Voorne. Sommige berichten zijn honderden keren gelezen. Om zeker te weten dat iedereen in onze omgeving de kans krijgt kennis te maken, hebben we ook berichten in plaatselijke huis-aan-huis bladen geplaatst. Dat leerlingen die in augustus starten dit aan vriendjes vertellen, heeft ook een aanzuigende werking.’

Kennis maken met de school en elkaar

Volgens Maagdenberg trekt het delen van informatie over de nieuw op te richten school een aantal ouders over de streep, maar zeker niet allemaal. ‘Ouders willen ook kennismaken met de school zelf en kinderen met hun mogelijk nieuwe klasgenoten. In het voorjaar organiseren we daarom een activiteit op de locatie waar onze school dan in aanbouw is.’ Spin heeft tot dusverre doe-ochtenden georganiseerd met inzicht in hoe een dag op Buitenwijs eruit straks uit gaat zien. ‘Dit deden we net na een informatie avond. De combinatie van eerst theorie en dan praktijk werkte goed en zorgde voor extra aanmeldingen. Nu de locatie bekend is, volgen in mei en april open dagen.’

Leerkrachten geven gezicht aan je school

De Verwondering heeft al veel sollicitaties van leerkrachten ontvangen. ‘Zodra het nieuwe team er staat, maak ik dat het liefst zo snel mogelijk bekend. Ze geven een gezicht aan je school wat weer tot aanmeldingen kan leiden.’ Gevoelig ligt dit wel, nu veel sollicitanten van scholen komen die tot één schoolbestuur horen, het enige andere schoolbestuur in de omgeving. ‘Het leidt tot onwenselijke situaties’, aldus Maagdenberg. Dat voor 1 april de bekwaamheidseisen voor de leerkrachten moeten worden doorgeven terwijl de bekostiging pas op 1 augustus start, vindt hij niet goed doordacht.

Communicatie-uitdagingen
Dat er maar één ander schoolbestuur zit in de omgeving, maakt het overleg in bijvoorbeeld het samenwerkingsverband en bij de gemeente niet altijd makkelijk. ‘Een dikke huid is soms nodig als startende school’, beaamt Maagdenberg. ‘We laten ons er zeker niet door tegenhouden. Uiteindelijk word je er alleen maar sterker van.’

Spin heeft van de gemeente vierkante meters toegewezen in een andere school. De invulling hiervan gaat in overleg met die school, die – zo weet VBS uit gesprekken met andere startende scholen, red – hier niet altijd op zit te wachten. ‘Wij zijn gelukkig wel heel open door de directeur ontvangen’, vertelt Spin. ‘De gesprekken over de inrichting starten binnenkort. Om onze visie te kunnen uitdragen zullen we steeds duidelijk moeten aangeven wat onze wensen zijn.’

Gerelateerd